nedeľa 18. februára 2018

Ruža, ktorá ešte nerozkvitla

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR


Rozprávka o otcovi, ktorý svojej dcére odtrhne ružu zo záhrady zakliateho Zvieraťa, patrí k najznámejším na svete. Bratia Grimmovci v dobe, keď písali Krásku a zviera zrejme netušili, že tento príbeh o láske sa bude hrávať aj v 21. storočí. Stačí spomenúť adaptáciu klasickej animovanej rozprávky, v hlavnej úlohe s Emmou Watson, ktorá mala premiéru v minulom roku. Kráska a zviera sa objavila nielen na filmovom plátne, ale najnovšie aj na divadelných doskách. V aktuálnej divadelnej sezóne 2017/2018 siahlo po tejto rozprávke Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

Autor scenára a zároveň aj režisér Tomáš Procházka vychádzal z troch verzií rozprávky - Panna a Netvor od Juraja Herza, ďalej z verzie od Jeana Cocteau, pričom postavy Svietnika a Ciferníka použil zo svetoznámej filmovej verzie od spoločnosti Disney. Procházka sa podpísal nielen pod scenár, ale aj pod réžiu, ktorá vznikla v spolupráci s Andreou Bučkovou.

Vyzdvihnúť treba texty piesní, ktoré napísala Andrea Bučková spolu s Tomášom Procházkom. Spolu s hudbou od Bučkovej vytvárajú plynulý prechod medzi jednotlivými mizanscénami, vďaka čomu je vyriešená aj otázka zmien prostredia (jedáleň na zámku vs. komnata Belle). Režisérske duo vyriešilo hravým spôsobom napríklad scénu spoločnej večere Krásky a Zvieraťa prostredníctvom pomalého spustenia bieleho, bohato prestretého stola na scénu. Texty a scénická hudba podfarbujú atmosféru zámku a umocňujú pocity hlavných protagonistov (smutná pieseň Belle nad raneným Zvieraťom). Bučková s Procházkom však skoro vôbec nevyužili potenciál bábky-spoločníka Bellinho otca. V jednej mizanscéne túto bábku na niekoľko sekúnd animuje Kráska (Jana Labajová), no keby bola táto časť z inscenácie vypustená, nič by sa nestalo. Bábka tu funguje len ako doplnok, akási zmenšená verzia otca, čo je obrovská škoda. 

Scénografia, ktorú vytvorila Dáša Krištofovičová, pozostáva z niekoľkých základných prvkov, s ktorými sa pracuje počas celej inscenácie. Ide napríklad o malú stoličku Bellinho otca (raz s ňou putuje a v prípade potreby ju pred seba rozloží), ďalej o sivú vyvýšeninu uprostred scény, ktorá raz funguje ako miesto v dome v Belle a otca, no častejšie sa využíva ako podstavec pre oceľovú konštrukciu. Práve tú môžeme považovať za najvýraznejší scénografický prvok, keďže predstavuje Bellinu komnatu. Ide zároveň o metaforické vyjadrenie (ne)slobody, keďže Kráska zachráni život svojho otca výmenou za ten svoj. Samotná trojruža je na začiatku prítomná prostredníctvom tieňohry, pričom neskôr ,,vyrastie". Táto ilúzia sa dosahuje postupným vyzdvihnutím veľkej, bielej trojruže z malého otvoru na scénu. Zmenou svetla sa stane krvavočervenou, čo vytvára pôsobivý kontrast s tmavým, nočným prostredím. 

Z hereckých výkonov vyniká Michal Kalafut v postave Svietnika. Je tomu prispôsobený aj kostým (Silvia Korenči Zubajová) - má na sebe zlatý cylinder, kabát rovnakej farby, biele nohavice a topánky (tiež v zlatej farbe). Hlavne dolná časť tela pripomína vosk zo sviečky. Kalafut je v úlohe Svietnika mimoriadne pôsobivý - na začiatku inscenácie vzpriamene stojí s rozpaženými rukami a pripomína tak oživenú sviečku. To sa však postupne zmení - prejavuje živelnosť (je nadšený z Bellinej prítomnosti), spontánnosť (oduševnenie pri výbere vhodných šiat pre Belle) či humor (ten vytvára napríklad poskakovaním). Režisérske duo Bučková-Procházka vysúva do popredia vzťah medzi Kráskou a Zvieraťom. Výberom titulu poukazujú na to, že krása by mala vychádzať z najhlbšieho vnútra, a nie z vonkajšej dokonalosti. Kráska a zviera je v najnovšom naštudovaní Starého divadla síce peknou, no pomalou a pokojnou rozprávkou. Chýba jej to pravé zviera, ktoré by diváka vytrhlo z monotónnosti.


Autor: Tomáš Procházka
Réžia: Tomáš Procházka, Andrea Bučková
Dramaturgia: Petra Babulícová, Tomáš Procházka
Texty piesní: Andrea Bučková, Tomáš Procházka
Hudba: Andrea Bučková
Na harfe na nahrávke hrá: Mária Kmeťková
Choreografia valčíka: Michal Kalafut
Scéna a bábky: Dáša Krištofovičová
Kostýmy: Silvia Korenči Zubajová
Hrajú: Jana Labajová, Radovan Hudec, Lukáš Púchovský, Michal Kalafut, Henrieta Kolláriková, Ivan Gontko
Premiéra: 16. februára 2018

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR

Kráska a zviera, foto: SDKSVNR

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára