nedeľa 26. februára 2023

Divadlo Andreja Bagara pripravuje novú hudobnú inscenáciu Zlatá lýra

foto: dab.sk


Okrem víťazných hitov slávneho festivalu ponúkne divákom osudy ich interpretov a obraz doby, v ktorej žili. Tvorbe samotnej inscenácie predchádzalo náročné štúdium dobových dokumentov i archívov ŠtB.

Nová hudobná inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby - bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu, ktorý toto mimoriadne sledované podujatie prezentoval ako výkladnú skriňu kultúry socialistického Československa. „Diváci sa môžu tešiť na Karla, Waldemara, Evu, Martu, Helenu, Janu, Mekyho, Mariku, Júliu, Vaša či Roba... A na známe hity ako Rozprávkový dom, Oh, baby, baby, Don diri don, Rekviem, Píseň o mé zemi, Cesta, Zem pamätá, Krédo, Pár nôt, Študentská láska, Atlantída, Úsmev či Kaskadér, ktoré si dodnes spieva celé Česko-Slovensko,“ uviedli tvorcovia inscenácie.

Podľa slov režiséra Mariána Amslera bude výsledkom hudobná inscenácia s dokumentárnymi prvkami, ktorá bude zároveň plná humoru. ,,Dalo by sa povedať, že to bude taká estráda, ale v tom najlepšom slova zmysle,“ vysvetlil M. Amsler. V hre zaznejú víťazné piesne Bratislavskej lýry, ale aj tie, ktoré sa nezúčastnili súťaže, ale zazneli v programe a stali sa slávnymi. Napríklad pieseň Bratříčku zavírej vrátka od Karla Kryla, ale aj slávny moment, keď americká speváčka Joan Baez pozvala na javisko Ivana Hoffmana. „Takže okrem piesní uvidíme aj dokumentárne prvky. My sme skúmali dobovú tlač, rozhovory s umelcami, spisy ŠtB, ktoré boli vedené na konkrétnych ľudí i celú súťaž. Aj toto všetko sprevádza príbeh festivalu,“ povedal M. Amsler.

Príprave inscenácie predchádzal rozsiahly výskum materiálov, dobových článkov i rozhovorov s interpretmi a autormi piesní. Vďaka tomu hra ponúkne aj rôzne zaujímavosti zo zákulisia festivalu, ktoré sa odohrali mimo televíznych kamier. „Snažili sme sa do inscenácie zapracovať aj tieto príhody, ktoré sa naozaj stali. Niektoré sú veselé, iné aj dosť drsné. Takže diváci sa dozvedia aj rôzne zaujímavosti zo zákulisia Bratislavskej lýry,“ prezradil M. Amsler.

Zlatá lýra bude mať premiéru 31. marca vo Veľkej sále DAB. Diváci sa môžu tešiť na výpravnú inscenáciu, ktorá zachytáva takmer tri desaťročia existencie slávneho hudobného festivalu. „Pri našom výskume sme zozbierali veľké množstvo materiálu. Najnáročnejšie bolo vyberať iba to najzaujímavejšie. Nechceli sme, aby to bol iba výpočet udalostí. V každej piesni, pri každom interpretovi sme hľadali zaujímavosť, alebo niečo, čo nie je až také známe. Najdôležitejšie bolo vybrať to, čo nám bude na javisku divadelne fungovať a vytvárať zaujímavé obrazy, situácie či kontroverzie, ktoré boli súčasťou zákulisia festivalu. Verím, že sa nám podarí zachytiť príťažlivú atmosféru kultového podujatia so známymi tvárami, populárnymi piesňami, dlhými festivalovými dňami a divokými večermi vo V-klube a v Kryštál bare,“ doplnil M. Amsler.


zdroj: tlačová správa DAB

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára