streda 24. januára 2018

,,Objaviť krásu môžeme len cez úprimnú lásku"

Kráska a zviera, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre


Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre v týchto dňoch pripravuje nový titul - svetoznámu rozprávku od Walta Disneyho Kráska a zviera. Rozprávkový titul vzniká v réžii Andrey Bučkovej a Tomáša Procházku. Na čo sa môžu diváci tešiť? Na čo sa tvorcovia budú snažiť upriamiť pozornosť? A čím je podľa nich táto rozprávka stále aktuálna?

Pamätáte si na to, kedy ste prvýkrát čítali rozprávku Kráska a zviera?


Tomáš: Nepamätám si, kedy som ju prvýkrát čítal, ale pamätám si, kedy som ju prvýkrát videl. Bolo to v dnes už neexistujúcom kine blízko Račianskeho mýta, kam ma zobrala naša suseda spolu s bratom a jeho kamarátmi. Pamätám si veľmi presne scénu, kedy sa otec dostal na zámok Zvieraťa, ktoré sa zjavilo v hrôzostrašnom tieni. V kine som ako malý strašne vykríkol a s plačom ma musela suseda odniesť domov k mame. Z tej scény mám husiu kožu dodnes. 

AndreaJa si zase pamätám ako mi bola čítaná Dobšinského Trojruža, ktorú som ako dieťa považovala za nesmierne zaujímavú a zároveň hrôzostrašnú rozprávku. Keď som potom videla Disney verzie Krásky a zvieraťa, už som sa tak nebála, no príbeh vo mne zanechal pekné romantické spomienky. Rozprávka sa tak čoskoro dostala medzi moje obľúbené práve vďaka kontrastným náladám, humoru, vášni, túžbe, komplexom, romantike a humoru. Je to všetko, čím žijú ľudia v období puberty.

Prečo ste sa túto rozprávku rozhodli režírovať v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre?

Andrea: Keď ma Staré divadlo oslovilo na spoluprácu, mala som vyše dvojročnú pauzu od divadla a žila som vo Francúzsku. Ísť do veľkého projektu bola pre mňa výzva. Keďže som popri divadle aj hudobníčkou, vedela som, že chcem urobiť peknú rozprávku aj po hudobnej stránke. Dlhšie som hľadala vhodný text, ktorý by ma inšpiroval ...po radu som šla na osudové stretnutie môjho dlhoročného kamaráta – kolegu Tomáša. :)

Tomáš: S Andreou sa poznáme vyše 10 rokov, spolupracujeme takpovediac pravidelne. Pamätám si, keď prišla do kaviarne kde som istého času pracoval a povedala, že dostala ponuku robiť rozprávku. Bez jediného váhania som jej odvetil, že ak ide ona robiť rozprávku, tak Krásku a Zviera, a že jej to napíšem a spolu ju urobíme. Nápad sa nám obom natoľko zapáčil, že sme ani o inom titule neuvažovali. 

Čo sa prostredníctvom režijnej koncepcie budete snažiť zvýrazniť?


Tomáš: Napriek tomu, že spolupracujeme pravidelne, obaja máme veľmi špecifický javiskový jazyk a spôsob javiskovej komunikácie. Navyše, Andrea má s rozprávkou už skúsenosť zo Slovenského komorného divadla v Martine. Moje inscenácie sú prevažne pre staršieho/skúsenejšieho diváka. Je pre nás fascinujúce pracovať s optikou ,,detského diváka“ a z mojej strany s optikou dospelého diváka. Sám totiž viem, ako ma dokáže kvalitná rozprávka upútať a často dojať viac ako klasická dráma.

Andrea: Obaja sme si rozdelili úlohy, na čo sa ako tvorcovia v príbehu zameriame. Ako Tomáš naznačil, on viac rieši rozprávku pre dospelých a mojimi zásahmi sa budeme chcieť priblížiť mladšiemu divákovi. Doteraz sme spolu zvykli spolupracovať skôr ako duo  režisér – hudobníčka, tentokrát spolu sedíme nad textom, rozprávame sa o vnútre postáv, o láske, o dôvere - o tom, čo všetko vieme ponúknuť mladému divákovi, čím ho zaujať, ako mu pretaviť posolstvo, kašľať na predsudky a skúsiť sa pozrieť na príbeh človeka, precítiť ho a až potom súdiť. 

Budete sa držať predlohy, alebo vytvoríte aj nejaké zaujímavé experimenty súvisiace s textom, scénou, bábkami...?


Tomáš: Predloha vychádza z troch ,,verzií“ – veľkou inšpiráciou mi bola ,,dospelácka“ verzia Juraja Herza Panna a Netvor. Hlavná dejová línia vychádza z Jeana Cocteau a postavy Svietnika a Ciferníka sme si ,,požičali“ z Disneyho.

Andrea: Inscenácia bude najmä činoherná, no máme aj bábkovú postavu. Čo sa týka ďalšej estetiky, nechcem viac prezrádzať o čare rozprávky. :)

V inscenácii nebudú chýbať piesne, ktorých ste autorkou. Akú úlohu budú zohrávať? Budú posúvať dej dopredu, alebo pôjde skôr o prvok umocnenia atmosféry?

AndreaAj aj. Skladám 6 piesní pre postavy, ale aj scénickú hudbu, ktorá bude niesť zopár leitmotívov, ktoré nám pomôžu vytvárať napätie, podfarbovať atmosféru, upozorňovať na rôzne javy, či dokonca pre pozorných divákov i predpovedať dej.

Čím je podľa vás táto rozprávka aktuálna pre súčasného diváka?

Tomáš: Podtitul, ktorý ma text v mojom wordovskom dokumente, je ,,Rozprávková ilúzia o láske, ktorá všetko prekoná.“ Táto ilúzia bude potrebná a vždy aktuálna. 

Čo vám napadne, keď sa povie Kráska a zviera?

Andrea: Že v každom z nás je skrytá kráska aj zviera – my svojimi skutkami vytvárame to, kým v danom momente sme. Nikto sa však zlý sám o sebe nerodí...Objaviť krásu v tom druhom ( i v sebe) môžeme len cez úprimnú lásku bez predsudkov a súdenia.


Inscenáciu z verejných fondov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

48 komentárov:

 1. traktor pro khokharpc Thanks for this post, I really found this very helpful. And blog about best time to post on cuber law is very useful.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. vuescan pro farooqpc Thanks for sharing such great information, I highly appreciate your hard-working skills which are quite beneficial for me.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Thanks for the post. Very interesting post. This is my first-time visit here. I found so many interesting stuff in your blog. Keep posting.. soni-typing-tutor-crack

  OdpovedaťOdstrániť

 4. https://divadlo-ocami-mirky.blogspot.com/2018/01/objavit-krasu-mozeme-len-cez-uprimnu.html?showComment=1536802317493#c4436524080351762292

  OdpovedaťOdstrániť

 5. I really enjoy reading your post about this Posting. This sort of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys, thanks for sharing Cubase Pro Crack

  OdpovedaťOdstrániť
 6. I really appreciate your clever writing as a design for your blog.
  Is it a payment problem or did you receive it yourself?
  In any case, it is best to stay in writing.
  It's rare to see a webpage as beautiful as this one.
  tekken 3 game download
  abbyy finereader corporate crack

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Wonderful blog! Have you any useful suggestions for aspiring writers?
  I intend to establish my own site soon, however,
  I'm a bit puzzled about it
  Would you advise a free platform like WordPress or a paid option?
  There are so many alternatives that I am completely puzzled.
  Thank you!
  Whoa!
  live2d cubism pro crack
  wondershare recoverit crack
  restoro license-key
  outbyte pc repair crack

  OdpovedaťOdstrániť
 8. This is really beneficial software for both you and myself.
  There were no errors detected throughout the audit.
  It's something you can take advantage of. I hope you find it enjoyable.
  windows 8 professional crack
  telegram crack
  icofx crack

  OdpovedaťOdstrániť
 9. What the? I know this is a theme, but I was wondering if you know where I can find the captcha plugin for my comment form?
  I use the same blogging platform as yours and I have it
  are you struggling to find it? Thank you!
  daemon tools ultra crack
  express vpn crack
  movavi video converter crack
  wonderfox hd video converter factory pro crack

  OdpovedaťOdstrániť
 10. They say that the Devil works hard. Everyone’s wrong. You work harder. We’re so proud of you.
  backup4all pro crack
  officesuite pro apk crack
  affinity photo crack

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Nero Burning Rom 2022 Crack The clients get 100% unique Microsoft permit that can be actuated straightforwardly on the authority Microsoft site. Besides, it offers a lifetime permit which demonstrates that it doesn't offer a membership administration and doesn't expect one to recharge it time for an expense.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. This is my chance to chat with a friend, because he sees the most important thing on your page.
  It is best to read blog posts.
  Thank you very much for your attention to readers like me and I wish you all the best as professionals.
  inpixio free photo editor crack
  betternet vpn premium crack
  pubg pc crack
  inpixio photo clip crack

  OdpovedaťOdstrániť
 13. I like this article. I was searching over search engines and found your blog and it really helps thank you very much…
  tipard video converter ultimate crack Download online videos & convert any DVD/video faster than you think. tipard video converter ultimate crack offers a one-stop solution for all media downloading and converting tasks. It is the best professional DVD/video converting tool that lets you easily download video and convert any DVD/video to iPad, iPhone, and other mobile devices. tipard video converter ultimate crack

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Excellent posting. I have constantly checked this blog and I am impressed!
  Very useful information, especially the last part. I care a lot about this information.
  I've been looking for this special information for a long time.
  Thanks and good luck.
  emco remote shutdown crack
  coolutils total audio converter crack
  inpixio photo clip crack
  spotify crack

  OdpovedaťOdstrániť

 15. I like your all post. You Have Done really good Work On This Site. Thank you For The Information You provided. It helps Me a lot.
  it Is Very Informative Thanks For Sharing. I have also Paid This sharing. I am ImPressed For With your Post Because This post is very
  is very beneficial for me and provides new knowledge to me. This is a cleverly
  written article. Good work with the hard work you have done I appreciate your work thanks for sharing it. It Is very Wounder Full Post
  pitrinec macro toolworks crack
  pitrinec macro toolworks crack
  pitrinec macro toolworks crack
  pitrinec macro toolworks crack
  pitrinec macro toolworks crack
  pitrinec macro toolworks crack
  pitrinec macro toolworks crack
  pitrinec macro toolworks crack

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Appreciation! It shows me that I could express my appreciation for the great post.
  Bus Simulator 21 Crack
  output arcade crack
  The Medium Crack

  OdpovedaťOdstrániť
 17. I am very thankful for the effort put on by you, to help us, Thank you so much for the post it is very helpful, keep posting such type of Article.
  CCboot Crack
  NBA 2K17
  Coolutils Total Outlook Converter Pro Crack

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Here at Karanpccrack, you will get all your favourite software. Our site has a collection of useful software. That will help for your, Visite here and get all your favourite and useful software free.
  FxSound Enhancer Crack

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Greate pieces. Greate pieces. Continue to write such content on your page.
  I'm pleased with your blog.
  Hello, there, You've done an excellent job. I'll absolutely dig it and promote it to my friends personally. I'm confident this webpage will benefit them.
  imovie for windows full crack torrent
  mobiledit crack latest version
  asc timetables crack
  push video wallpaper crack

  OdpovedaťOdstrániť
 20. This is really interesting, You are a very skilled blogger.I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your website on my social networks!
  iBackupBot Full Crack
  softs4crack
  Gratis Crack

  OdpovedaťOdstrániť
 21. I am very thankful for the effort put on by you, to help us, Thank you so much for the post it is very helpful, keep posting such type of Article.
  PicPick Professional Crack
  4ucrack

  OdpovedaťOdstrániť
 22. Good work done by your self .. i really appreciate your work and effort on this content. i hope that you will continue this effort.
  PHOTOPIA DIRECTOR CRACK

  OdpovedaťOdstrániť