sobota 19. augusta 2017

Sobota v spoločnosti Žabieho princa a Kocúra v čižmách

Kocúr v čižmách: Bábkové divadlo BUM BÁC

V dedinke Mojmírovce sa už niekoľko rokov, vždy na konci leta, koná podujatie pod názvom Historický barokový deň. Obec tým vzdáva úctu významnej panovníčke - Márii Terézii. Tento rok sa oslavy uskutočnili v sobotu, 19. augusta 2017, vo vonkajších a vnútorných priestoroch Kaštieľa Mojmírovce. V programe nechýbala prehliadka dobových tancov a kostýmov, možnosť vyskúšať si strieľanie z luku, vozenie sa na koňoch a...bábkové divadlo!

Tento rok prijalo pozvanie Bábkové divadlo BUM BÁC - profesionálne klasické marionetové kočovné divadlo, ktoré si pre detských (ale aj veľkých) divákov pripravilo dve rozprávky. V prvej, Žabom princovi, sme sa zoznámili s rozmaznanou princeznou, ktorá pri strate farebnej guľôčky spoznala veľkú žabu. Okrem nich si pozornosť detí získali aj dve ďalšie marionety - kráľovský poradca O tom Potom a ježibaba Zorka. Samozrejme, všetci vieme, že keď princezná pobozká vo svojich komnatách žabiaka, premení sa na princa a rozprávka tak končí šťastne. Vďaka druhej rozprávke, Kocúrovi v čižmách, deti spoločne putovali s odvážnym kocúrom, ktorý zo svojho chudobného majiteľa urobil bohatého grófa (vďaka svadbe s princeznou). Samozrejme, žiadna rozprávka by sa nezaobišla bez prekážok, ktoré musia hrdinovia zdolať, aby získali odmenu. V prípade Žabieho princa to bolo napríklad nečakané stretnutie so strigou Zorkou, ktorá chcela princa opätovnou kliatbou znova premeniť na zviera.  

Každá prekážka, realizovaná v rozprávkach, bola pre diváka pútavá predovšetkým svojím scénickým spracovaním. Na scéne sme okrem blikania farieb (prelínanie modrej s červenou) počuli tiež búchanie na plech, ktoré signalizovalo premenu žabiaka na princa, alebo príchod strigy Zorky na scénu. Striedanie výrazných farebných svetiel v kombinácii s búchaním plechu boli poznávacím znamením dramatických momentov v rozprávkach. Nemenej dramatická  bola však aj tendencia detí chytať za chvostík kocúra a následne zisťovať, či je ,,živý". 

Ručne vyrezávané marionety, ktoré si vyrába Bábkové divadlo BUM BÁC, zaujali svojou prepracovanosťou a citom pre detail, ktorý sa odzrkadlil aj v samotných kostýmoch. Napríklad chudobný Janko z Kocúra v čižmách mal na sebe bielu košeľu s golierom, hnedú vestičku, hnedé nohavice, jednoduché topánky v rovnakej farbe a tiež zelený klobúk. Kontrast tvorila oproti nemu princezná, oblečená v krémových šatách s nazberkanými rukávmi a perlovým náhrdelníkom. Marionety predstavujúce jednotlivé postavy boli od seba zreteľne odlíšené, takže ich detský divák nemal problém rozoznať. 

Priestory, v ktorých sa odohrávali rozprávky, boli plné farieb a jasne poukazovali na vonkajší, reálny priestor. Tak napríklad úvodná scéna, v ktorej vystupuje princezná: na makete bol namaľovaný hrad, pred ktorým stála fontána. Alebo ďalší príklad: čarodejníkova miestnosť. Na makete boli namaľované okná s reliéfmi, pričom nechýbala stolička so zlatým zdobením. V ďalšej scéne poslúžila kráľovi, čím bola v oboch inscenovaných rozprávkach zachovaná dynamika. 

Jednotlivé scénky boli v rozprávkach dopĺňané piesňovými vložkami, do ktorých bábkoherci a zároveň majitelia kočovného bábkového divadla - Eliška a Marián Gregoričkovi - zapájali najmenších. A deti s radosťou spievali a vrteli sa do rytmu gitary, na ktorú hral Marián Gregorička. Bábkoherci predviedli tiež výbornú prácu s hlasovým fondom - aj keď hrali naraz dve postavy, vďaka melódii a dynamike nemohlo dôjsť k zámene predvádzaných bábok. Hoci počasie tento rok nevyšlo a dážď sa stal verným spoločníkom, nič to nemenilo na tom, že vďaka Bábkovému divadlu BUM BÁC sa všetci prítomní zabavili v prítomnosti kŕkajúcej žaby, odvážneho kocúra či strigy Zorky. No a samozrejme, na záver nesmie chýbať to najdôležitejšie, čo je pre rozprávky také príznačné - viera v šťastné konce! :)

P.S.: Krátku ukážku z Kocúra v čižmách si môžete pozrieť tu.

Žabí princ
Autor melódií a textov piesní: Marián Gregorička
Scéna a marionety: Juraj Šer a Marián Gregorička

Kocúr v čižmách
Autor melódií a textov piesní: Marián Gregorička
Marionety a výprava: Marián Gregorička, Rudolf Ondrejkovič
Marionety obliekla: Dina Frťálová

Kocúr v čižmách: Bábkové divadlo BUM BÁC
Kocúr v čižmách: Bábkové divadlo BUM BÁC
Kocúr v čižmách: Bábkové divadlo BUM BÁC
Kocúr v čižmách: Bábkové divadlo BUM BÁC
Kocúr v čižmách: Bábkové divadlo BUM BÁC
Kocúr v čižmách: Bábkové divadlo BUM BÁC
Žabí princ: Bábkové divadlo BUM BÁC

Bábkové divadlo BUM BÁC

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára