piatok 21. októbra 2016

Pociťuješ túžbu živú po kráse?

Predstav si, že by raz pred tebou zavreli všetky kultúrne inštitúcie dvere. Chcel/a by si ísť do divadla, ale vrátnik by ti povedal, že sa už nebude hrať žiadne predstavenie.Chcel/a by si ísť do galérie, ale zostal/a by si len pri slovese ,,chcel". A čo zrušenie koncertu, na ktorý sa tešíš už rok dopredu? Predstav si deň bez umenia. Deň bez hudby, ktorá ti dáva energiu, deň bez divadla, ktoré povznáša tvojho ducha, deň bez galérie, ktorá kŕmi tvoju dušu. Pocítil/a by si v takejto situácii, rovnako ako aj ja, túžbu? Túžbu živú po kráse? Nepovedz mi, že nie...

Takéto myšlienky mi preblesli hlavou, keď som držala v rukách publikáciu, ktorá vyšla pri príležitosti 25. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Jej názov znie ... túžba živá po kráse / Medzinárodný festival Divadelná Nitra 1992 - 2016. Vieš, prečo by ti nemala chýbať v tvojej knižnici?

1. Podrobne mapuje históriu tohto festivalu a analyzuje ho v kultúrno-spoločensko-politických súvislostiach, takže sa dozvieš veľa zaujímavostí.
2. Obsahuje 105 odpovedí režisérov, hercov, kritikov a dramaturgov na otázku, prečo je podľa nich dôležité robiť divadlo.
3. V rozhovore s riaditeľkou Divadelnej Nitry, Darinou Károvou, zistíš, čo všetko zahŕňa práca na tomto festivale, v akom predstihu sa pripravuje, čo považuje za jeho najsilnejšie momenty a pod.
4. Staneš sa súčasťou vizuálnej prehliadky jednotlivých festivalových plagátov od roku 1992 do roku 2016. Takýmto kreatívnym spôsobom sa dozvieš, aké boli jednotlivé témy festivalov po minulé roky, a na aké dôležité spoločenské javy poukazovali.
5. Publikácia je dvojjazyčná, takže sa o svoje dojmy môžeš podeliť aj s kamarátom či kamarátkou v anglickom jazyku.
6. Ak miluješ divadlo, potom už ďalšie body nepotrebuješ.

Umenie nám otvára dvere do krajiny snov, kde môžu zajace slobodne žiť vedľa vlkov, kde môžu narcisy slobodne rásť vedľa šípových ruží bez toho, aby vznikol dramatický konflikt...(V takýchto príkladoch by som mohla pokračovať až do rána.) Čo však znamená túžba živá po kráse pre divadelníkov? Pre tých, ktorí sa podieľajú na inscenáciách, pre dramaturgov, ktorí vymýšľajú, na základe akého kľúča zostavia novú divadelnú sezónu, pre hercov, ktorí si vo svojom vnútri nosia osudy postáv, pre divákov, ktorí v divadle vidia útechu a studnicu radosti? Stačí vojsť do toho intímneho priestoru blízko javiska, sadnúť si a prežívať osudy postáv spolu s hercami...Dýchať tak, ako keby bol každý nádych posvätným bozkom.
fotografie: facebook.com - Divadelná Nitra

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára