pondelok 15. júla 2019

Obnovená Tisícročná včela, štyri premiéry a cenné dokumenty o divadle


Eva Pavlíková v muzikáli Tisícročná včela, foto: Ctibor Bachratý


Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB) sa už naplno pustilo do prípravy novej divadelnej sezóny 2019/2020.  Divadlo už na konci uplynulej sezóny začalo s prípravou obnovenej premiéry pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela. DAB ho po prvýkrát uviedlo v roku 2013 a po uvedení nových výpravných inscenácií muzikál v roku 2016 dočasne „zamrazilo“. „Teraz pripravujeme opätovné uvedenie tohto obľúbeného titulu. Už sa uskutočnila čítacia aj kostýmová skúška, opravuje sa dekorácia, dopĺňajú sa veci, ktoré boli poškodené a tiež osvetlenie. Muzikál v réžii Martina Kákoša a s hudbou a piesňami Vaša Patejdla uvedieme v obnovenej premiére 14. septembra,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Sezóna 2019/2020 bude pre DAB jubilejná a divadlo si počas nej pripomenie 70 rokov svojej existencie. Okrem premiér preto pripravuje aj veľký galaprogram, ktorým si pripomenie svoje jubileum, históriu i mnohé predstavenia, pesničky a hudbu z úspešných muzikálov, ktoré DAB na svojom javisku za sedem desaťročí uviedlo. Okrem Tisícročnej včely a galaprogramu pripravuje DAB na budúcu sezónu štyri premiéry. „Tituly zatiaľ neprezradím, ale môžem už teraz povedať, že diváci sa opäť môžu tešiť na žánrovo bohatú sezónu, v ktorej nebudú chýbať umelecky náročné tituly, romantické i komediálne hry a rozprávka,“ povedal J. Dóczy.

Divadlo plánuje vydať k 70. výročiu svojho vzniku aj reprezentatívnu publikáciu, ktorá zhrnie jeho dejiny a prinesie aj množstvo faktov i viaceré mimoriadne fotografie a dokumenty, ktoré doteraz neboli nikdy zverejnené.


Okrem osláv sa pripravujú aj nové investície

Vedenie DAB sa okrem umeleckých aktivít v budúcej divadelnej sezóne zameriava aj na prípravu projektov a prác, ktoré budú zamerané na modernizáciu divadla. „Po investíciách do techniky a po údržbe a oprave určitých zariadení potrebných na prevádzku divadla musíme v nasledujúcom období pristúpiť k ďalším prácam. Pôjde o rekonštrukciu opláštenia divadla, ktorú vyvolal havarijný stav schodiska a opadávajúci obklad budovy. Verím, že sa nám podarí ukončiť aj rekonštrukciu divadelnej ubytovne,“ skonštatoval J. Dóczy.

Stálou úlohou vedenia divadla je hľadanie a zabezpečenie vyhovujúcich skladov, v ktorých by mohli byť uchovávané kulisy k inscenáciám. „Chýbajúce sklady sú hendikepom, ktorý má toto divadlo už od svojho vzniku. Z tohto dôvodu nie je možné realizovať paralelne niekoľko výpravných titulov vo veľkej sále. A keď chceme nasadiť novú veľkú inscenáciu, často musíme iný titul derniérovať, aby sme mali kde uschovať novú scénografiu a výpravu. Verím, že sa nám tento problém podarí vyriešiť čo najskôr,“ uviedol J. Dóczy.

Tisícročná včela, foto: Ctibor Bachratý

Tisícročná včela, foto: Ctibor Bachratý

foto: Collavino (Henrich Mišovic)


zdroj: tlačová správa Divadla Andreja Bagara v Nitre

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára