utorok 28. februára 2017

Un: Kde sú hranice ľudského tela?

foto: altart.cz

Predposledný deň festivalu Malá inventura patril živým ľudským kostrám. V Studiu ALTA sa uskutočnila pohybová performancia pod názvom Un. V tomto predstavení ide predovšetkým o to, ako dokáže tanečník reagovať na priestor, ktorý tvorí hranicu medzi poznaným a nepoznaným. Hoci stojí v popredí tanečník, ktorý sa necháva ovplyvňovať priestorom plným prekážok, na scéne sa objavuje aj ďalšie telo - ženské - ktoré reaguje na impulzy toho prvého. Ako keby sa pred divákom odohrávali dva príbehy, ktoré vďaka svojej krehkosti rozbíjajú prekážky, ktorých výsledok spočíva vo vzájomnom splynutí.

Scéna je vyčistená od akýchkoľvek prebytočných rekvizít, ktoré by mohli narušiť plynulú prácu s telom a priestorom. Pred divákom stojí niekoľko oceľových konštrukcií, ktoré tvoria hlavný vyjadrovací priestor tanečníka Florenta Golfiera. Na začiatku je jeho práca s telom mimoriadne precízna - vidíme každý napnutý sval a modré žily, ktoré prúdia jeho telom. Princíp spomalenia, ktorý je taký citeľný na začiatku, sa postupne dynamizuje, vďaka čomu sa stávame svedkami gymnastických kúskov (napríklad stojka na hlave).

Druhé telo, ktoré tvorí akési akési zrkadlo toho prvého, predstavuje Marie Gourdain. Väčšinu performancie sa pohybuje po ohraničenom priestore - akoby chcela dať najavo svoje jasne vytýčené hranice, no na druhej strane nastávajú okamihy, kedy sa pohráva s druhým telom a doslova ho ťahá za nitky, aby vyskúšala, kam až môže zájsť. Kam až siahajú hranice bytia? Ako sa prejavuje krehkosť v jasne vymedzenom priestore? A čo všetko musí človek prekonať, aby sa zbavil svojich tieňov? Vyjadriť prostredníctvom svojich kostí a kože to, čo ním víri hlavou, je veľmi ťažká úloha. Obaja herci však pracujú dôsledne, nenechávajú sa vyrušovať ani zvukmi padajúceho dažďa zvonka. Žilami obaľujú svoje krehkosť a vzájomným prepletaním veľkých bielych pások poukazujú na prekážky, ktoré najprv musia potrápiť dušu, aby sa mohli premeniť v čistú víziu.

Koncept a scénografia: Marie Gourdain
Choreografia: Florent Golfier, Marie Gourdain
Účinkujú: Florent Golfier, Marie Gourdain
Svetlo: Zuzana Režná
Hudba: Tomáš Háček
Kostýmy: Marie Gourdain, Zuzana Režná, Martina Stieglerová
Technická podpora: Štěpán Hejzlar, Jakub Ryvola
Produkcia: Simona Vičarová
Spoločnosť: tYhle (tyhle.cz)

foto: altart.cz

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára